Przejdź do treści

Jak Reagować Na Krytykę?

  • Porady
Jak Reagować Na Krytykę?

Są różne sposoby reagowania na krytykę. Jednym ze sposobów jest zachowanie zimnej krwi i znalezienie konstruktywnych informacji zwrotnych w krytyce. Bardzo ważne jest, aby nie traktować krytyki jako osobistego ataku lub zakładać, że krytyk próbował być złośliwy. W większości przypadków krytyka ma na celu poprawę wyników danej osoby.

Zachowanie spokoju

Kiedy otrzymujesz krytykę, ważne jest, aby zachować spokój i działać z szacunkiem. Twoja reakcja nie powinna być oparta na żadnej osobistej opinii czy kwaśnych winogronach. Pamiętaj, że masz tylko sekundę, aby przetworzyć krytykę i zastanowić się nad swoją odpowiedzią, zanim zareagujesz. W tym czasie możesz przypomnieć sobie o korzyściach płynących z konstruktywnej krytyki i zachować spokój.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie spokoju jest identyfikacja swojego spustu. Zamiast reagować w gniewie, zadaj sobie pytanie, dlaczego dana osoba mówiła to, co zrobiła. Czy to dlatego, że są cranky lub zazdrosny? Zadając sobie te pytania, możesz określić najlepszy sposób działania.

Zachowanie spokoju podczas krytyki jest łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia. Możesz czuć się niekomfortowo i nie być w stanie myśleć jasno. Jednak powinieneś zachować obiektywizm i unikać przerywania. Powinieneś także starać się słuchać tego, co mówi dana osoba i ocenić, czy w tym, co mówi, jest jakaś prawda.

Podważanie niesprawiedliwej krytyki

Jeśli jesteś ofiarą niesprawiedliwej krytyki, najlepszym sposobem reakcji jest zachowanie spokoju i racjonalności. Chociaż osoba, która Cię skrytykowała może mieć swoje własne, ukryte żale, nie powinieneś pozwolić, aby krytyka zniszczyła Twoją samoocenę lub pewność siebie. W końcu krytyka może być niedokładna lub niezwiązana z tematem, którego bronisz.

Komplementowanie krytyków

Odpowiadając na krytykę, powinieneś starać się zrozumieć perspektywę krytyka i w razie potrzeby zadawać pytania. W ten sposób będziesz w stanie lepiej zrozumieć, co mówią. Następnie możesz podziękować im za ich czas i wysiłek, odpowiadając na ich krytykę własnymi słowami. Powinieneś również uznać ich punkt widzenia, ponieważ mógł on sprowokować cię do odpowiedzi w określony sposób. To może sprawić, że wymiana będzie produktywna i zaowocuje wzajemnie korzystną relacją.

Jedną z najlepszych strategii reagowania na krytykę jest zachowanie spokoju i nie reagowanie gniewem. Nie chcesz uszkodzić własnej samooceny, reagując w gniewny sposób. Raczej odłóż na bok swoje emocje i zastanów się dokładnie, jak zareagować. Nie jest łatwo zachować spokój w obliczu krytyki, ale możesz to zrobić. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem, więc prawdopodobnie będziesz otrzymywać krytykę co jakiś czas.

Inną skuteczną metodą reagowania na krytykę jest grzeczne przepraszanie. W ten sposób zademonstrujesz swoją gotowość do wzięcia odpowiedzialności za swoje działania i zmienisz kontekst z walki na współpracę. Być może będziesz musiał poczekać, aż krytyk w pełni rozważy Twoją informację zwrotną, ale pomoże Ci to odpowiedzieć w spokojny i pełen szacunku sposób.

Refraining from reacting angrily

Podczas reagowania na krytykę osoba musi być świadoma własnych uczuć i unikać reagowania gniewem. Jeśli krytyka jest niesprawiedliwa lub krzywdząca, może spowodować znaczny stres. Aby temu przeciwdziałać, dobrze jest zastosować techniki uspokajające, takie jak liczenie wstecz, skupianie się na obcym obiekcie lub głębokie oddychanie. Jeśli to nie zadziała, najlepiej będzie odsunąć się od sytuacji i udać w spokojne miejsce. Następnie, gdy poczujesz się bardziej spokojny, wróć do sytuacji.

Plasterek Cytryny © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Kontakt